اطلاعات عمومی

مهاجرت با حیوان خانگی

🔺پرواز و سفر با حیوان خانگی به سادگی خریدن یک بلیط اضافه نیست، بلکه قوانین بسیار مهمی برای ورود حیوان خانگی وابسته به کشوری که سفر میکنید، وجود دارد.

🔺سفر با حیوان خانگیِ شما مراحلی دارد که این مراحل با توجه به قوانین کشور مقصد ممکن است از ۳ ماه تا یک‌سال به طول بیانجامد.

🔺رعایت نکردن هر یک از قوانین یا انجام ندادن درست مراحل، عواقب جدی، مانند ممنوعیت ورود، قرنطینه یا برگرداندن حیوان خانگی شما به کشور مبدا را در پی دارد.

🔺قبل از سفر، قوانین مربوط به ورود حیوانات خانگی در کشور مقصد را دقیق مطالعه نمایید.

🔸میکروچیپ
اولین و مهمترین مرحله‌ی سفرِ بین‌المللیِ حیوان شما، جایگذاری یک میکروچیپ است. میکروچیپ حاوی اطلاعات واکسیناسیون، سوابق سلامتی و اطلاعات تماس است. یک دامپزشک یا مامور گمرگ می‌تواند به راحتی این اطلاعات را دریافت نماید.
🔸گواهی سلامت، پاسپورت و مجوز ورود
بسته به کشوری که قصد مهاجرت دارید، به گواهی سلامت از دامپزشک یا پاسپورت حیوان خانگی خود نیاز دارید. این مدارک تمامی اطلاعات، وضعیت سلامتی و سوابق درمانی حیوان خانگی شما را شرح می‌دهد. همچنین ممکن است نیازمند تهیه‌ی مجوز ورود از کشور مقصد برای حیوان خود باشید.
🔸طبقه‌بندی کشورها
اکثر کشور های جهان با توجه به وضعیت بیماری هاری در ۳ گروه کشورهای بدون بیماری هاری، کشورهای تحت کنترل و کشور های دارای موارد بالای بیماری هاری تقسیم می‌شود. اگر حیوان خود را به کشوری میبرید که با کشور مبدا در یک دسته بندی یکسان است، معمولا پروسه ورود آسان است، اما اگر جا به جایی بین طبقه‌بندی های متفاوت باشد، خصوصا از یک کشور پرخطر به کشور بدون بیماری هاری، پروسه پیچیده می‌شود. (نکته: بعضی کشور ها نیازمند Rabies titre test هستند). برخی کشور ها نیز قوانین متفاوت برای قرنطینه حیوان خانگی دارند.
🔸واکسیناسیون
هاری و سایر واکسیناسیون های اصلی مانند DHLPP برای سگ ها اجباری و واکسیناسیون هاری و FVRCP برای گربه ها اجباری می باشد. بسته به قوانین کشور مقصد، ممکن است سگ شما نیازمند واکسن های دیگر هم باشد.

🔺سایت Bringfido.com قوانین کشور های مختلف دنیا برای سفر حیوانات خانگی را گردآوری کرده است. با پیدا کردن کشور مقصد خود در سایت ، میتوانید از شرایط و مدارک لازم اطلاع پیدا کنید.