اطلاعات عمومی

کارت موزه در ترکیه

موزه کارت، کارتی شبیه به کارت های اعتباری بانکی ست که با استفاده از اون می تونین از موزه‌ها و جاذبه های تاریخی مشهور استانبول با هزینه ای کمتر بازدید کنین. در زمان ورود به هر جاذبه، کافیه کارت خودتون رو نشون بدین؛ کارت شما اسکن شده و سپس می تونید وارد بشین.از سال 2013، وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، پروژه ای رو با عنوان کارت موزه راه اندازی کرد تا با ارائه تخفیف، افراد بیشتری رو به بازدید از موزه ها و اماکن تاریخی ترغیب کنه. با خرید موزه کارت ورود شما برای مدتی مشخص به همه موزه های زیر دولت و بعضی موزه های خصوصی، رایگانه. اما قیمت و مدت اعتبار این کارت برای شهروندان ترکیه و دارندگان کارت اقامت با هزینه اون برای گردشگران متفاوته و برای خرید همین کارت لازمه تا پیش از خرید کارت، این جزئیات رو در نظر بگیرین.

قیمت موزه کارت برای دارندگان کارت اقامت یا شهروندی ترکیه، 60 لیر و برای محصلین در ترکیه 30 لیر و یک سال اعتبار داره. اما قیمت اون برای گردشگران 600 لیر هست. با این وجود انتخابهای دیگه ای هم برای گردشگران محیاست. مثلا موزه کارت پنج روزه فقط برای موزه های استانبول به قیمت 360 لیر و یا کارت سه روزه موزه های کاپادوکیا به قیمت 230 لیره

در نظر داشته باشین که مثلا در استانبول، ورودی کاخ موزه توپ کاپی، دولماباغچه و برج گالاتا، هر کدوم حدود 100 لیره. بنابرین اگر در یک سفر یک هفته ای، قصد بازدید از سه مکان تاریخی رو دارین، حتماً موزه کارت 360 یا 600 لیری به صرفه هستش.

موزه کارت رو می تونین از ورودی های بیشتر مکان های تاریخی مانند موزه آرکولوژی یا موزه توپکاپی در استانبول و دیگر شهرها با پاسپورت یا کارت اقامت تهیه کنین. همچنین پیشنهاد می کنم برای اطلاعات دقیق تر در مورد این کارت به وب سایت سایت www.muze.gov.tr مراجعه کنید.