اطلاعات بانکی, اقامت

شماره مالیاتی چیست؟

شماره مالیاتی

در صورتی که شما قصد دریافت اقامت ترکیه و یا افتتاح حساب در در ترکیه را داشته اید به احتمال زیاد نام کد مالیاتی که در ترکیه به ورگی نوماراسی (vergi numarasi ) معروف است را شنیده اید.

کد مالیاتی در ترکیه یک عدد ۱۰ رقمی میباشد که اتباع کشور عای خارجی برای انجام امور مختلف لازم است تا آن را اخذ کنند اموری به مانند خرید خانه، اجاره ملک ،ثبت شرکت در ترکیه و…

چیز مهمی که لازم است در ارتباط با نحوه ی دریافت کد مالیاتی ترکیه بدانید این است که دریافت این کد ربطی به دادن مالیات از جانب شما ندارد ولیکن یک کد شناسایی در ترکیه میباشد که هر فرد میتواتد ان را درخواست کند. کد مالیاتی در ترکیه به مانند کد ملی در ایران یک کد اختصاصی است که به نام شخص صادر میشود و تغییر نمیکند.

کد مالیاتی برای اتباع خارجی در ترکیه در صورتی که در نظر دارند از خدمات زیر استفاده کنند کاربرد دارد: خرید ملک ، خرید مغازه، خریدو فروش ماشین ، اخذ اقامت ترکیه ، اخذ ویزای کار ، افتتاح حساب بانکی ، انجام امور مالی و اداری ثبت شرکت

مدارک لازم برای اخذ کد مالیاتی : اصل و کپی پاسپورت آدرس محل اقامت در روش اول شما میتوانید با در دست داشتن اصل و کپی پاسپورت خود به اداره مالیات مراجعه کرده و پس از پر کردن فرم مربوط به اطلاعات شخصی و آدرس اقامت خود، به راحتی کد مالیاتی را دریافت کنید.

پروسه صدور کد مالیاتی به مدت حداکثر ۱۵ دقیقه میباشد. در روش دوم میتوانید برای دریافت کد مالیاتی به صورت انلاین و بدون اینکه نیاز به حضور در اداره مالیات داشته باشید اقدام کنید. میتوانید به سایت https://ivd.gib.gov.tr مراجعه کرده و مشخصات خود را تکمیل کنید تا بتوانید به صورت غیر حضوری کد مالیاتی خود را بگیرید.

اگر شماره مالیات خود را فراموش کرده اید یا میخواهید شماره مالیات خود را پیگیر شوید، میتوانید با ورود به صفحه اداره مالیات در وب سایت اداره مالیات، شماره مالیات خود را استعلام کنید. میتوانید با وارد کردن شماره پاسپورت خود در وب سایت میتوانید با وارد کردن شماره پاسپورت خود در وب سایت رسمی، وارد صفحه شوید و پس از وارد کردن شماره پاسپورت خود، وارد صفحه میشوید و میتوانید استعلام مورد نظر خود را انجام دهید. اگر اطلاعات خود را ناقص وارد کنید، صفحه باز نمیشود. بنابراین ، مراقب باشید که اطلاعات خود را به طور صحیح و کامل وارد کنید.

اگر میخواهید شماره مالیات خود را پرس و جو کنید، نوشتن درخواست شماره مالیات بر روی دکمه جستجو در سایت اینترنتی کافی است. استعلام شماره مالیات شرکت ها: میتوانید از قسمت بررسی سایت اداره مالیات ترکیه استعلام بگیرید. کد مالیاتی متعلق به شخص یا موسسه و شرکت در سیستم اداره مالیات قرار دارد. در صورتی که در ترکیه اقدام به ثبت شرکت کرده باشید به راحتی با وارد کردن این کد نه تنها به اطلاعات شرکت خود میتوانید دسترسی داشته باشید بلکه میتوانید مبلغ مالیات و پایه مالیات تعلق گرفته در ۲ سال گذشته را نیز مشاهده کنید.